Zacznijmy od tego, iż dzisiejszy wykres wygląda nieco jakby rysował go Jacek Gmoch za swoich najlepszych czasów, ale trzeba było pomieścić wszystkie dane, do których należy się odnieść.

Stopy procentowe FED i dług USA

Nie jest wielkim odkryciem, iż podnoszenie stóp procentowych przez FED powoduje trzęsienie ziemi na rynkach, szczególnie mocno oberwały akcje, a najbardziej spółki technologiczne i Bitcoin. Na chwilę obecną spadki prezentują się następująco YTD:

  • SPX -15%
  • IXIC -21%
  • TLT -22%
  • HYG -13%
  • Bitcoin -52%
  • GOLD -5%


W tym zestawieniu złoto nie prezentuje się najgorzej, w porównaniu do innych aktywów niewiele traci od początku roku. Po drodze mieliśmy jeszcze wzrosty spowodowane wybuchem wojny na Ukrainie.
FED w swojej polityce stara się przyciągnąć zagraniczny kapitał do dolara, jako bezpiecznej przystani i w związku z tym indeks siły dolara DXY gwałtownie rośnie i w tym samym czasie aktywa inwestycyjne tracą. Złoto również traci jednak nieznacznie, być może w przypadku bardziej jastrzębiej polityki FED cena złota jeszcze spadnie na kolejnych miesiącach.

Niebieska linia to wysokość stóp procentowych FED. Od kilkudziesięciu lat każdy szczyt jest coraz niżej, a jest to spowodowane tym, iż stosunek długu do PKB mocno rośnie (zielona linia). Być może Powell i Yellen chcieliby być jak Volcker i zlikwidować inflację poprzez wysokie stopy procentowe, jednak ze względu na ogromy dług raczej nie będą w stanie tego zrobić. Volcker mógł sobie pozwolić to taki manewr, ponieważ w tamtym czasie dług był na poziomie 30% PKB, w tej chwili jest to już 137%.

Dolar korzysta również na słabości Euro, ponieważ ECB nie jest w stanie podnosić stóp procentowych ze względu na ogromne zadłużenie państw południa Europy. Dzięki temu FED może "eksportować" inflację i obniżać koszty importu towarów do USA.

Dalsze losy złota

Wszystkie silne wzrosty stóp procentowych kończyły się równie szybkimi spadkami, również indeks dolara po wzrostach zaliczy mocny spadek. FED oraz politycy są świadomi, iż wzrost gospodarczy nie zostanie osiągnięty przy wysokich stopach procentowych. I tak, jak wcześniej Powell twierdził, iż inflacja jest "przejściowa" to prędzej okaże się, że "przejściowa" będzie jastrzębia polityka, a inflacja pozostanie na dłużej i rządy szybko powrócą do QE i drukowania pieniędzy w celu obsługi długu.

I wtedy to będzie szansa dla złota. Zakładam, iż w najbliższej dekadzie cena mocno wzrośnie. W najbliższych miesiącach, być może przed końcem 2023 będzie zatem okazja do sprzedawania dolarów na górce, teraz złoto jest według mnie w promocji, a być może w najbliższym czasie będzie jeszcze taniej - ta analiza jest pod kątem długoterminowym, na wzrosty trzeba jeszcze chwilę poczekać, ale powinny być znaczące.
Note
W ostatnim miesiącu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy DXY spada, natomiast cena złota rośnie. FED jeszcze 2-3 razy pewnie podniesie stopy procentowe, ale podwyżki powinny być niższe niż do tej pory.
Note
Złoto kończy rok na plusie +1,50% czyli dużo lepiej niż akcje i tym bardziej krypto.

Generalnie od 10 lat cena złota praktycznie stoi w miejscu, co sprawia, że w porównaniu do innych aktywów złoto obecnie jest optymalnie wycenione. Na złocie nie było takiej bańki jak BTC czy NASDAQ.
Beyond Technical AnalysisDXYfedGold

Publications connexes

Clause de non-responsabilité