Votum SA to jedna z nielicznych spółek na naszym parkiecie, która w ciągu ostatnich pięciu lat dała zarobić inwestorom ponad 800%.

Niestety ten rok, a szczególnie ostatnie dwa spadkowe tygodnie sprowadziły stopę zwrotu YTD do poziomu -5,43%.

Zadajmy sobie kilka kluczowych pytań:
- czy słusznie kurs zaliczył korektę ?
- jakie wyniki finansowe osiągnęła spółka w tym roku ?
- jakie perspektywy są przed spółką w najbliższych kwartałach ?

Zacznijmy od danych finansowych.
Spółka Votum SA ma za sobą udane I półrocze 2023 r.
Gdy wiele innych podmiotów na rynku odnotowuje gorsze wynki finansowe r/r, Votum SA może pochwalić się całkiem dobrymi wynikami.

I półrocze 2023 - Grupa Kapitałowa Votum:
Przychody - 168 mln pln +27% r/r
Zysk netto - 60,7 mln pln +40% r/r

Aktualne wskaźniki finansowe:
- cena/zysk - 4,82 (jest to najniższy wskaźnik w historii notowań - okres od 2012 r - wg. biznesradar)
- cena/wartość księgowa - 2,78 (wskaźnik c/wk na tym poziomie był widziany ostatnio w lutym 2022 r. wg biznesradar)

Czy to oznacza, że akcje Votum SA są tanie ?
Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie warto zapoznać się z prognozami Zarządu odnośnie czwartego kwartału 2023 r.

15 września przy okazji publikacji wyników za I półrocze usłyszeliśmy następujący komentarz Prezesa:
"...w pierwszym półroczu 2023 roku spółki z Grupy Kapitałowej Votum ugruntowały pozycję lidera w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu klauzul abuzywnych w umowach kredytowych indeksowanych i denominowanych do waluty obcej, przekraczając liczbę 40 tys. obsługiwanych Klientów. Łączna wartość kredytów, które dotyczą roszczeń Klientów Grupy Kapitałowej Votum, wynosiła 9.288 mln PLN. Prognozujemy, że w najbliższych miesiącach odnotujemy dalsze wzrosty miesięcznych wolumenów wyroków pierwszo- i drugoinstancyjnych, przekraczając w tym zakresie wartości odpowiednio: 1000 i 500 wyroków. Efektywność w zakresie realizacji dotychczas zaciągniętych zobowiązań jest dla Grupy Kapitałowej Votum motorem napędowym do pozyskiwania kolejnych umów, w szczególności dzięki rekomendacjom zadowolonych Klientów. Pozwala to z jednej strony odnotowywać rekordowe przychody z tytułu opłat wstępnych, z drugiej natomiast zapewnić w dłuższej perspektywie utrzymanie wysokich przychodów z tytułu success fee."

I jeszcze jedna z wypowiedzi dotycząca perspektyw na IV kwartał 2023, która ukazała się 18 września 2023 r.:
Warszawa (PAP) - "...Votum spodziewa się mocnego czwartego kwartału tego roku" - poinformował prezes Votum Bartłomiej Krupa.
W październiku firma chce wprowadzić do oferty nowy produkt, związany z dochodzeniem roszczeń z tytułu sankcji kredytu darmowego.
"Mieliśmy okres wakacyjny, co miało wpływ zarówno na liczbę posiedzeń sądowych, jak i aktywność klientów. Przygotowujemy się już do najsilniejszego tradycyjnie czwartego kwartału" - powiedział Bartłomiej Krupa podczas wideokonferencji.
"Czwarty kwartał w wielu obszarach będzie kluczowy dla wyniku tego roku. Nie mam wątpliwości, że będzie najlepszy. Spodziewamy się intensyfikacji, jeśli chodzi o ilość zawartych kontraktów. (...) W pierwszym półroczu było ponad 7,2 tys. kontraktów. Planem minimum było powtórzenie tego wyniku w drugim półroczu do okolic 15 tys. kontraktów, ale biorąc pod uwagę czekające nas rozstrzygnięcia TSUE, które stanowią zawsze impuls dla klientów, wysoki kurs franka, podniesienie stóp procentowych przez EBC, w ślad za którym spodziewane jest podniesienie stóp w Szwajcarii, spodziewamy się, że liczba będzie rosła" - dodał prezes.
Poinformował, że firma spodziewa się też przyrostu nowych rekomendacji z tytułu wygranych spraw.

Prezes nadmienił również, że:
"Będziemy dążyć do tego, by zbliżyć się do liczby 20 tys. kontraktów. Poziom penetracji rynku wskazuje na to, że mamy możliwości działania na kilka lat, jeśli chodzi o zwiększanie wolumenu spraw" - powiedział Krupa.
Jak poinformował, grupa obsługuje ponad 40 tys. klientów.

Co ważne spółka cały czas monitoruje sytuację na rynku i w ramach dywersyfikacji przygotowuje nowy produkt, który chce wprowadzić do oferty w październiku. Chodzi o dochodzenie w imieniu konsumentów roszczeń od banków z tytułu nieprawidłowości w umowach kredytów konsumenckich, skutkujących sankcją kredytu darmowego.
"Jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przygotowanie szerokiej oferty i wdrożenie do dystrybucji" - powiedział prezes.
"Jeśli chodzi o potencjał rynku dla nowego produktu w naszej ofercie, to zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, dynamika sprzedaży kredytów konsumenckich w latach 2021-2023 oscyluje w graniach pomiędzy 250-300 tys. miesięcznie. Natomiast liczba czynnych kredytów konsumenckich stanowi ok. 7,6 mln o łącznej wartości 159,3 mld zł. Ze wstępnych analiz wynika, że znaczna liczba z nich zawiera zapisy, które mogą skutkować uznaniem sankcji kredytu darmowego" - powiedział wiceprezes Kacper Jankowski.
Dodał, że ten rynek może być nawet dziesięciokrotnie większy od rynku kredytów frankowych.

Oprócz rozwoju palety produktów spółka rozszerza również zakres działania o nowe miasta.
"...Jako czynniki kształtujące pozytywne perspektywy średnio- i długoterminowe, wskazujemy w szczególności na dywersyfikację terytorialną i produktową w powiązaniu z wykorzystaniem efektywności zbudowanej w segmencie spraw bankowych. Dążąc do tego, aby być bliżej klientów w wymiarze geograficznym i przede wszystkim relacyjnym, zdecydowano o utworzeniu nowych kancelarii w kolejnych ośrodkach po Wrocławiu. Formalnie powołano już spółki prawnicze w Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie i w Lublinie z planami rozpoczęcia działalności operacyjnej na przełomie roku i planami otwarcia kolejnych ośrodków w następnych miesiącach..." – informuje Kacper Jankowski, Wiceprezes Zarządu Votum S.A.

Podsumowując:
- mamy poprawę wyników finansowych r/r
- schłodzone wskaźniki finansowe
- ciekawe perspektywy na 4 kwartał 2023
- mamy też politykę dywidendową, która zaklada, że "...dywidenda lub buy-back wyniesie od 25% (słownie: dwudziestu pięciu procent) do 50% (słownie: pięćdziesięciu procent) zysku netto Grupy Kapitałowej VOTUM przyporządkowanej podmiotowi dominującemu, jednak nie więcej niż 100% zysku netto Votum S.A."

Po stronie zagrożeń warto pamiętać o (tu posiłkuję się informacjami z raportu pokrycia analitycznego, który dla VOTUM SA przygotował DM BOŚ):
1. Rozwiązanie ustawowe zniechęcających kredytobiorców do wchodzenia na drogę sądową i korzystania z usług spółki
2. Niższa niż zakładana skłonność klientów do wchodzenia na drogę sądową
3. Mniejszy niż zakładany popyt na usługi Spółki
4. Niekorzystne zmiany linii orzeczniczej wobec klientów banków
5. Rosnąca konkurencja ze strony innych kancelarii prawnych
6. Małe zainteresowanie klientów ofertą dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych umów złotowych
7. Niedobór siły roboczej (szybki rozwój wymusza pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników)
8. Presja na wynagrodzenia
9. Niekorzystne/zmienne kursy walut
10. Przejęcia spółek powiązanych z głównym akcjonariuszem i ich wysokie wyceny
11. Niższe wypłaty w postępowaniach przedsądowych
12. Presja na marże
13. Możliwa regulacja rynku kancelarii odszkodowawczych (na chwilę obecną nie ma aktywnych projektów
legislacyjnych, ale w przeszłości były podejmowane próby)
14. Projekt ustawowej regulacji instytucji zadośćuczynienia
15. Odejście kluczowej kadry menedżerskiej
16. Włączenie do oferty przez ubezpieczycieli usług firmy
17. Potencjalne przejęcia nowych spółek
18. Niższe niż zakładane tempo wzrostu segmentu OZE

Celowo przytoczyłem wszystkie zagrożenia, aby pokazać, że mimo pozytywnych wyników i ciekawych perspektyw, zawsze są jakieś ryzyka, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie akcji.

Jeżeli chodzi o sytuację techniczną, to ostatnie dwa tygodnie sprowadziły kurs do wsparcia jakim jest jeden z poziomów FIBO (0,618 - kurs 40,65 pln).
Warto podkreślić, że spadki odbywały się przy wyższych obrotach, ale też na rynku, któremu generalnie towarzyszył zły sentyment.

W piątek kurs zaliczył wzrost +2,07%.
Jeżeli wsparcie na poziomie 40,65 pln okaże się niewystarczające to kolejny poziom wsparcia będzimy mieć w okolicy 33 pln (minima z września 2022 r.).
Najbliższy opór to cena 48,05 pln (poziom FIBO).

Warto obserwować spółkę VOTUM SA, ponieważ dużo się dzieje w jej otoczeniu.
Na duży plus należy ocenić standardy komunikacji Zarządu z rynkiem i inwestorami.
Bardzo dużym plusem są również opinie klientów, które wg TrustMate wynoszą 4,8 (w skali 5-stopniowej). Wynik ten zbudowało 1892 klientów. Jest to moim zdaniem dużo, zważywszy, że nie mówimy o produkcie masowym.
Prezes często podkreśla, że pozytywne opinie klientów przyciągają nowych dzięki poleceniom, a jak wiadomo marketing szeptany jest i skuteczny i tani.

snapshot
akcjeanalizaanalizafundamentalnaanalizatechnicznaFundamental AnalysisGPWIKEikzeTechnical IndicatorsinwestycjeTrend Analysisvotum

Jeśli chciałbyś postawić mi wirtualną kawę, to tu jest adres mojej ulubionej kawiarni ;)⬇️
buycoffee.to/robertpietraga
Z góry dziękuję :)
Aussi sur:

Publications connexes

Clause de non-responsabilité