ReutersReuters

Złoty słabnie, ciąży mu niepewność przed wyborami w USA

W środę złoty kontynuował zniżki, w pewnym momencie wytracając wszystkie zyski wypracowane w tym roku, ponieważ obawy związane ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA wywierały presję na aktywa rynków wschodzących.

Większość walut rynków wschodzących traciła w środę na wartości, gdyż inwestorzy oczekują obecnie jedynie stopniowego łagodzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną, co pomagało dolarowi, przy zachowaniu ostrożności w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie 5 listopada.

Wyceny rynkowe zwycięstwa Donalda Trumpa wzmacniały dolara, ponieważ jego proponowana przez niego polityka podatkowa i taryfowa jest postrzegana jako proinflacyjna, co prawdopodobnie utrzyma wysokie stopy procentowe w USA i osłabi waluty ich partnerów handlowych.

Złoty EURPLN spadał o 0,35% do 4,336 za euro po osiągnięciu na początku sesji poziomu 4,3425, który był porównywalny z notowaniami z początku roku.

„Ewidentnie rynek przygotowuje się do wyborów i dyskontuje rozkład prawdopodobieństwa. W ostatnim czasie to prawdopodobieństwo sprzyja Trumpowi” – powiedział dealer z Warszawy.

„Za tym idzie mocniejszy dolar i rewizja oczekiwań, jeśli chodzi o ścieżkę stóp procentowych w USA. (...) to jest czynnik, który po prostu niesie awersje do ryzyka” - powiedział dealer, dodając, że osłabienie złotego jest częścią szerszego obrazu presji na aktywa rynków wschodzących. „Wydaje mi się, że to się dzisiaj albo jutro nie skończy. Trzeba przyjąć tę perspektywę 5 listopada.”.

Dodał, że we wtorek na rynku widoczna była aktywność ministerstwa finansów.

W wypowiedzi dla ISBNews opublikowanej w środę członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki ocenił, że złoty może nadal podlegać większym wahaniom ze względu na silniejszy wpływ nadchodzących wyborów w USA na aktywa rynków wschodzących.

Kotecki powiedział, że w przypadku zwycięstwa Trumpa niepewność prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej, zwłaszcza w naszej części świata, co może to skutkować presją na deprecjację waluty.

Złoty pozostaje najlepiej radzącą sobie walutą Europy Środkowo-Wschodniej w tym roku, dzięki stabilnym stopom procentowym RPP i odblokowaniu funduszy z Unii Europejskiej.

Korona czeska EURCZK rosła o 0,12% do 25,19 za euro, a rynki na Węgrzech były zamknięte z okazji święta.

Connectez-vous ou créez un compte gratuit à vie pour lire ces nouvelles

Plus de nouvelles provenant de Reuters

Plus de nouvelles