Biomed Lublin - czy spółki biotechnologiczne powrócą do łask?

Ostatnio można zauważyć wzrost popularności spółek biotechnologicznych, czyli tych które były pandemicznymi gwiazdami z 2020 roku. Wtedy to spółki z tej branży potrafiły rosnąć o kilkaset procent w ciągu kilku tygodni czy miesięcy.
Jedną z takich spółek jest Biomed Lublin.

Spółka w ciągu kilkunastu tygodni urosła o 4.176% osiągając swoje maksimum na poziomie blisko 33zł. Covidowa hossa często wyceniała spółki ponad swój potencjał i możliwości. Szybko jednak inwestorzy wycofywali się ze spółki widząc, że poza covidową hossą to sama spółka nie ma akurat nic co mogłoby jej pomóc w osiągnięciu nierealnej wówczas wyceny.

snapshot
Wykres 1. Interwał tygodniowy


Dzisiaj BML od szczytu spadł blisko 83%, a jeśli dodamy do tego dołek z 2022 roku na poziomie 3zł to spadki zamykały się na poziomie 91%.

snapshot
Wykres 2. Interwał tygodniowy


Fundamentalnie spółka wygląda zdrowo. Stabilne przychody roczne na poziomie 40mln w latach 2019-2021 oraz znacząca poprawa przychodów w 2022 roku do 50 mln.
Również zysk za 2022 wzrósł o 43%. Jeśli jednak spojrzymy na kapitalizację spółki i wskaźniki finansowe to pokazuje to, że aktualna kapitalizacja na poziomie 400mln zł jest raczej oderwana od rzeczywistych możliwości spółki.
W mojej ocenie aby spółka mogła być wyceniana na tym poziomie to dzisiaj zyski roczne musiałyby zamykać się na poziomie 30-35mln złotych.
Oczywiście tutaj inwestorzy grają na przyszłość, wg wielu inwestujących w ten sektor istnieje zasada „jednej umowy/produktu” czyli spółka sprzedaje swój produkt/licencję i na tym zarabia przez kilka lat, a samo podpisanie umowy już daje zastrzyk finansowy. Jest to prawda, jednak takich spółek, które finalizują swój produkt nie jest dużo, a mamy wręcz przykłady gdzie po spektakularnym odkryciu i drogich i długoletnich badaniach okazuje się, że lek nie odnosi właściwego sukcesu lub jest już dostępny u innych.
Spółka też nie jest nowa na Polskim rynku ponieważ działa od 1944 roku więc ma duże doświadczenie w branży. Warto też zwrócić uwagę, że w 2022 roku była emisja 5 mln akcji (tutaj plus ponieważ w cenie 5,3zł, ale wówczas cena była w okolicach 7zł), a w 2021 roku była emisja 3mln akcji. Ogólnie od 2012 roku BML dość regularnie dokonuje emisji akcji co w mojej ocenie pokazuje, że trudno jej się sfinansować samodzielnie z osiąganych przychodów/zysków.

Rzut techniczny

Podchodząc do spółki od strony technicznej dzisiaj nie wygląda to negatywnie.
Oscylatory: MACD, RSI czy RSX wyraźnie schodzą w dół co pokazuje, że spółka ciągle się chłodzi i jest szansa, że w najbliższych dniach może dojść do odbicia w górę.

snapshot
Wykres 3. Interwał dzienny


To co jednak zwraca uwagę, to fakt, że notowane są coraz niższe szczyty, a ostatni wysoki szczyt jest na poziomie 6,4zł a wsparcie znajduje się na 5,1zł

snapshot
Wykres 4. Interwał tygodniowy | wsparcia i opory

Oznacza to, że kurs akcji musi pokonać 6,4zł, a wcześniej 5,9zł, aby myśleć a zmianie trendu na wzrostowy. Patrząc jednak na podejście spółki to może się okazać przy tym poziomie, że ponownie dojdzie do emisji akcji. Jeśli jednak spółka dokona przełomu w oferowanych produktach lub wydarzy się inna sytuacji pro wzrostowa a poziom 6,4zł zostanie wybity to faktycznie może dojść do powrotu w górę.
Wówczas zasięg wzrostów byłby w okolicach 7,2zł. Dodając do wykresu zniesienia Fibonacciego to główny opór 50% znajduje się właśnie okolicach 6,4zł i dalej mamy 7,22 i 8,44zł.

snapshot
Wykres 5. Interwał dzienny | zniesienia Fibonacciego


Z drugiej strony jeśli dojdzie do przebicia wsparcia na poziomie 5,1zł i dalej 4,75zł to kurs może osunąć się na poziom 4zł lub niżej.
Najbliższy scenariusz dla notowań pod względem technicznym wygląda więc tak, że kurs może jeszcze trochę korygować w dół osiągając wsparcie 5,5zł i ruszy na północ. Jednak po tym odbiciu do pokonania będzie poziom 5,9zł gdzie są średnie EMA200/EMA144 i odbicie od tego poziomu otworzy spadki w mojej ocenie do poziomu 4,75zł gdzie znajduje się luka wzrostowa z lipca 2022.

snapshot
Wykres 6. Interwał dzienny

Dlatego warto ustawić alert na 5,5zł jako wsparcie oraz 5,9zł jako opór dla wzrostów przed wybiciem 6,4zł ponieważ powrót kursu w dół po dotarciu do 5,9zł utworzy nowy niższy szczyt i będzie dalej trwać trend spadkowy, gdzie w skrajnym przypadku kurs może wrócić na poziom 3zł – co w mojej ocenie oddawałoby aktualną wartość spółki uwzględniając nawet ewentualną emisję akcji, gdyby się oczywiście taka pojawiła.

Wsparcie: 5,5 / 5,1 / 4,8 zł
Opór: 5,9 / 6,4 / 7,2 zł

Pomimo planowanego ruchu w górę oznaczam pomysł na „short” z zaznaczeniem, że negacją tego scenariusza będzie sygnał przebicia oporu na 5,9zł i dalej na 6,4zł.

Clause de non-responsabilité